![]()
Polecamy
opcje dla strony: drukuj powiększpomniejsz tekst
Przyzwyczajenia kierowców a Eco-driving
2009-12-21 12:10
Na styl jazdy składa się nie tylko jej dynamika, bezpieczeństwo czy zachowanie za kierownicą. Każdy kierowca w swojej technice prowadzenia pojazdu posiada odruchy, które w jego mniemaniu pozwolą oszczędzać paliwo i podzespoły samochodu.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na domniemaną oszczędność jest m.in. jazda na luzie podczas dojazdu do skrzyżowania czy zjazdu ze wzniesienia.
Eco-driving to zasady jazdy pozwalające na wydłużenie żywotności naszego samochodu, realne ograniczenie ilości spalanego paliwa, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, dbania o środowisko i zmniejszenie stresu podczas prowadzenia pojazdu.
W nowoczesnych silnikach paliwo dawkowane jest przez komputer, ale to kierowca decyduje o stylu jazdy i wynikającym z niego zużyciu paliwa oraz podzespołów pojazdu. Prowadzący samochód musi odpowiednio reagować na stale zmieniające się warunki i sytuacje drogowe, a nawet zwracać uwagę na ukształtowanie terenu (zjazdy, podjazdy) i odpowiednio dobierać przełożenia skrzyni biegów lub wcisnąć pedał gazu.
Na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kierowcami i relacji ze szkoleń z Eco-drivingu w ośrodku TTSC w Bednarach, instruktorzy ekonomicznej jazdy określili najczęściej popełniane przez kierowców błędy, powodujące zwiększone zużycie paliwa:
1. Rozgrzewanie silnika na postoju, złe używanie klimatyzacji, zbędne włączanie odbiorników i urządzeń w pojeździe.
2. Szybkie starty oraz nadmierne przyspieszanie.
3. Utrzymywanie zbyt małego odstępu od pojazdów poprzedzających, co prowadzi do niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
4. Jazda na luzie i niewykorzystanie siły rozpędu, jaką posiada pojazd (na naszą korzyść działa jazda z włączonym biegiem, toczenie pojazdu, hamowanie silnikiem).
5. Nieuzasadnione montowanie elementów zakłócających współczynnik CW (opór powietrza) np. nieużywany bagażnik.
6. Niekontrolowanie lub zbyt rzadkie kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu.
7. Zaniedbania w odpowiednim serwisowaniu pojazdu (wymiany filtrów i łożysk, odpowiednia geometria zawieszenia itp.)
MP, Prelite
zobacz również:
Zakopane buduje lotnisko
Władze Zakopanego planują budowę lądowiska dla prywatnych helikopterów - pisze "Dziennik Polski"Consafe Logistics wspiera handlowców Frisco.pl
FriscoHenryka Bochniarz - wiceprezydent Boeing Company International na Europę Środkową i Wschodnią
Od poniedziałku sprawami Boeinga w Europie Środkowej i Wschodniej kieruje Henryka BochniarzOutsourcing nowym trendem w chińskiej logistyce
Z najnowszego raportu Transport Intelligence wynika, że w chińskim rynku logistycznym tkwi niesamowity potencjał dla firm zajmujących się zintegrowaną obsługą klientówCezary Grabarczyk
Nowy Minister Infrastruktury jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie ukończył studia na Wydziale Prawa i AdministracjiMark Holmes wchodzi do zarządu AST&L
Jeden z czołowych światowych specjalistów od zarządzania łańcuchami dostaw, Mark Holmes, został członkiem zarządu American Society of Transportation and Logistics
reklama:
![]()
najnowsze:
- 2012-01-26 12:22Maersk Polska uruchamia nowe połączenia kolejowe
- 2012-01-17 21:12Nowe umowy
- 2012-01-11 23:08UNIT4 TETA wyróżniona za innowacyjność
- 2012-01-10 13:49PEKAES wdraża nowoczesny system zarządzania magazynami
- 2012-01-04 19:29UNIT4 TETA wprowadza na rynek nowy produkt
blogi e-logistyki:
-
Michał Krzak
Jak pokazują ostatnie przetargi rozpisywane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, drogi w Polsce można budować taniej, niż sądziliśmy....
![]()
![]()












