Czy drogi będą bezpieczniejsze? - E-logistyka.pl
Bezpłatny Newsletter

Czy drogi będą bezpieczniejsze?

21.12.2007, Redakcja e-logistyka.pl
Komentarze (0)

Na naszych drogach ginie średnio 11 osób na 100 wypadków. To ponad trzykrotnie więcej niż w całej Unii Europejskiej. Od zeszłego roku wzrosła o 7,4 proc. ilość kolizji, a co za tym idzie, więcej osób zginęło lub zostało rannych.

Na naszych drogach ginie średnio 11 osób na 100 wypadków. To ponad trzykrotnie więcej niż w całej Unii Europejskiej. Od zeszłego roku wzrosła o 7,4 proc. ilość kolizji, a co za tym idzie, więcej osób zginęło lub zostało rannych.


Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego spotkała się w tym tygodniu na posiedzeniu plenarnym, podczas którego przedstawiono stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Komenda Główna Policji zaprezentowała raport bezpieczeństwa za okres styczeń - listopad 2007. Według zawartych w nim informacji, co trzeci wypadek spowodowany jest niedostosowaniem prędkości do warunków jazdy. W tego typu kolizjach ginie 47 proc. ogółu zabitych w wypadkach. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu zajmuje w czarnym rankingu drugie miejsce. Kolejnym jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, a na samym końcu nieprawidłowe wyprzedzanie.

Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych przedstawiło projekt "Akademia Bezpiecznego Samochodu" (ABS). Z przeprowadzonych w jego ramach badań wynika, że wzrost parku samochodowego w Polsce przekracza 6 proc. rocznie. Nie podąża za nim rozwój infrastruktury drogowej. Ilość samochodów osobowych i dostawczych przekroczyła już 14 mln, przy czym ich średni wiek to 13 lat, a przebieg wynosi średnio 150 tys. km i więcej. Obecnie na jeden samochód w Polsce przypada 2,9 mieszkańców, jednak wartość ta ulegnie zmniejszeniu.

ABS przewiduje stworzyć pełną wersję Raportu Akademii Bezpiecznego Samochodu. Planowane są również działania mające na celu ścisłą współpracę z instytuacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na drogach. Szczególny nacisk ma zostać położony na instytucje lokalne. Podjęte zostaną również działania edukacyjne oraz PR. Ważnym elementem tej strategii będzie budowanie zaufania pomiędzy warsztatami samochodowymi i kierowcami.

Michał Krzak

e-logistyka.pl

źródło zdjęcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

Komentarzy: 0
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ta strona używa plików Cookies.
Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.